50 LET !

(BĚHEM JEHO SLUŽBY SE SKORO NIC ZVLÁŠTNÍHO NESTALO)

Ano, je to opravdu tak. Začíná rok 2008 a jednoduchým výpočtem můžeme
zjistit, že na tento rok připadá jedno zvláštní výročí. Před neuvěřitelnými padesáti lety byla do výzbroje československé armády zavedena vcelku nenápadná ruční zbraň pod označením samopal vzor 58. Od té doby se s ní seznámila v rámci  vojenského výcviku spousta generací. Osmapadesátky sloužily v Československé Lidové Armádě, později v Československé, v AČR, zatím naposledy byly -jak já říkám- bez boje ukořistěny profesionální armádou. Jejich popularita, zdá se, stále stoupá zejména v civilním sektoru (v různých modifikacích) a mezi sběrateli.

Jak takové výročí oslavit?
Jak ho třeba oslaví Česká Zbrojovka -dlouholetý výrobce? Dokážu si představit nějaké zvláštní vydání zbraně, s pozlaceným závěrem a rytinami, která by udělala radost zejména sběratelům. Ale jejich výročí to není. Armáda? Možná že vojáci vypálí sváteční salvu. Pokud si vzpomenou.

Nevím, ale vlastně asi není co slavit. Během těch padesáti let samozřejmě konstruktéři nezaháleli. Sám autor Jiří čermák, a další vývojáři považovali osmapadesátku za zastaralou před 25 lety(!) Přibližně v té době byl také odstartován projekt souboru zbraní s názvem LADA, který se po ukončení vývoje stal asi nejvážnějším kandidátem na přezbrojení Československé armády. A pokud vím, byl v úvahách do relativně nedávné doby, skoro tak dlouho, dokud sám nezastaral. Přezbrojení se nekonalo -jak jinak- z politických důvodů. Nemá smysl se rozepisovat o tom, kolikrát a v jakých letech museli konstruktéři přepracovávat koncepce ručních zbraní kvůli tomu, že si pánové ve vládě rozmýšleli k jakému obrannému (resp.útočnému) paktu se vlastně musíme připojit. Nakonec tak jako tak zůstala ve výzbroji armády stařičká osmapadesátka, v ráži která neodpovídá standardům NATO a peníze byly nasypány do zbytečných zahraničních misí (a teď nemluvím o té v Kosovu).

Jak to tedy bude dál?
Jsem přesvědčený, že v blízké době AČR opravdu přezbrojí. Bylo by krásně symbolické, kdyby k tomu došlo právě v tomto roce -v rámci padesátiletého
výročí legendy. Ale to je nereálné. Je to bezesporu běh na delší trať a vsadím boty, že přezbrojení budou předcházet komplikace s výběrovými řízeními, korupcí, atd. atd.
(Jen tak na okraj -v době kdy toto píšu je ministryní obrany Vlasta
Parkanová. Ta dáma pravděpodobně o osmapadesátce nic neví i přesto, že zbraň 
mívala pro ní bezesporu srozumitelnou přezdívku "koště").

Možností je několik. V lepším případě se přezbrojení ujme český výrobce. V horším případě budou zbraně z Německa nebo Rakouska. Z toho co jsem zaslechl ale můžu jednu věc s určitostí tvrdit už teď. Rozhodně nepůjde o zbraň převratnou, ani ničím výjimečnou.

A co takhle popřát, jak se to dělává, hodně štěstí do další padesátky?